TAURIN A SZABAD AMINOSAV
A taurin egy természetben is előforduló kén tartalmú szabad aminosav, ami azt jelenti, hogy nem használódik fel a fehérjék felépítéséhez (nem proteinogén aminosav), és szabad aminosavként találjuk meg a sejteken belül, a mitokondriumokban.
Taurin különösen nagy koncentrációban van jelen az olyan elektromosan ingerelhető sejteket tartalmazó szövetekben, mint az idegsejtek, a szívizom sejtek, az izomsejtek, az agy, a fülek és a szemek retinája. A taurin az epe egyik fő alkotóeleme, epesó képző és a gerincvelőben, a vázizomszövetben, az immunrendszer fehérvérsejtjeiben is jelen van. Ozmolitként hozzájárul a sejtek térfogatának szabályozásához az agyban és a vesében.
TAURIN FONTOSSÁGÁNAK FELISMERÉSE
A taurint akkor kezdték kutatni, amikor észrevették, hogy koraszülött, tápszerrel táplált csecsemők plazmájában a taurin szint a normál tartomány alatt volt található. Taurinhoz a csecsemők anyatejjel jutnak.
Későbbi kutatásokban bebizonyosodott, hogy ahogy nő a kor, úgy csökken a taurin szintje, és a csökkenő taurinszint a taurinban gazdag szervek panaszaival korrelálnak, mint az idegek, agy és szív.
A taurin cukorbetegség, látás és hallásromlás, szív és érrendszeri panaszok vagy stressz esetén különösen esszenciálissá válik.
TAURIN AZ ÉLELMISZEREKBEN
A taurin a legnagyobb mennyiségben a rákfélékben és kagylóban van jelen, kisebb mennyiségben a húsokban és tejtermékekben. Ezért a taurin szint vegánoknál is csökkenhet, hiszen taurin nem található a növényi táplálékban (kisebb mennyiségben néhány algát leszámítva).

TAURIN A MITOKONDRIUMOKBAN ÉS A BÉLMIKROBIOMBAN
Sejtjeinkben több száz mitokondrium található, ahol az energia előállítása történik és ahol a taurin jelen van. Amikor a mitokondriumok működése károsodik felgyorsul az öregedés és csökken az energia. A mitokondriumok kevesebb energiát adó ATP vegyületet és több reaktív oxigén gyököket (ROS) termelnek.
- A taurin szintjének optimalizálása segíti a mitokondriumok oxigénellátását, szükséges kalciumionok áramlásához, növeli az ATP (energia) szintézis mértékét és antioxidánsként csökkenti a ROS (sejtkárosító reaktív oxigénvegyületek) mennyiségét.
- A taurint a mikrobióta nagyon sok tagja metabolizálja, kéntartalmú vegyületeket szabadítva fel a bélben, ami támogatja a bélmikrobiom egyensúlyát és ezen keresztül az agy, az idegek és immunrendszer egészségének fenntartását.
TAURIN ÉS A SZÍV
A szív teljes súlyának 1/3-a mitokondrium. Így már jobban érthető, hogy a taurin miért is olyan fontos a szív egészségéhez. Számos kísérlet kimutatta, hogy a taurin hozzájárul (több mechanizmuson keresztül) a szív és érrendszer egészségének támogatásához.
A kutatások összefüggést mutattak a magasabb taurin szint és a csökkent koleszterinszint, az alacsonyabb vérnyomás és a szívbetegségek miatti halálozás jelentősen alacsonyabb aránya között. A taurin segíthet csökkenteni a magas vérnyomást azáltal, hogy csökkenti az érfalak véráramlásának ellenállását, valamint javítja a váz- és szívizom-összehúzódások hatékonyságát.
Az epesavak jelentik a szervezet fő eszközeit a koleszterin lebontására. Minden egyes nap egy felnőtt körülbelül 500 mg koleszterint bont le és alakít át epévé, ehhez viszont taurinra van szükség.
A taurin alapvető szerepet játszik az anyagcserében és az emésztésben, mivel támogatja a májat az epesók előállításában, mely epesók segítik a zsírok lebontását a belekben.
TAURIN ÉS CUKORBETEGSÉG
Egy tanulmány kimutatta, hogy a cukorbetegeknél 25%-kal alacsonyabb a taurin koncentrációja a sejtekben, mint az egészséges kontroll csoportban. A taurin szükséges a normális béta-sejt (hasnyálmirigyben) életképességhez.
A taurin antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai védő hatást fejthet ki a cukorbetegséggel összefüggő szövődmények, például idegkárosodás, vesekárosodás és szívbetegség ellen, fokozhatja az inzulinérzékenységet, ezáltal csökkentve a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát vagy javíthatják a vércukorszint kezelését a betegségben szenvedőknél.
TAURIN ÉS HALLÁS
A taurin létfontosságú szerepet játszik a hallásban. Valójában a tanulmányok azt találták, hogy bizonyos esetekben a taurin megfordíthatja a hallásvesztés mögötti biokémiai folyamatokat. Más tanulmányok kimutatták, hogy a taurin szinte teljesen megszüntetheti a fülzúgást.
TAURIN ÉS A LÁTÁS
A taurin különösen nagy mennyiségben fordul elő a retinában, szerepet játszik a látásban: kölcsönhatásba lép a cinkkel, hogy stabilizálja a membránokat, és segít a retinában lévő fotoreceptorok ellenállóvá tételében a sérülésekkel szemben. A taurin kimerülése jelentős retina elváltozásokat eredményez.